Mansour Mamsour

7th Grade Science
mansourmansour@ictransform.org

Santoria Burkes

7th Grade ELA

santoriaburkes@ictransform.org

Kai Wingfield

6th Grade Science

kaiwingfield@ictransform.org

6th

Dreamer

Team

TBD

One-on-One Tutor

tbd@ictransform.org

8th

Pathfinder

Team

Shanna Stanton

Art/Theatre

shannastanton@ictransform.org

Janelle Jarvis

5th Grade ELA
janellejarvis@ictransform.org

4th

Voyager

Team

Rashon Frazier

Physical Education

rashonfrazier@ictransform.org

Ann Reid

Teacher Assistant

annreid@ictransform.org

Shalette Tsin

Kindergarten

shalettetsin@ictransform.org

ADMINISTRATION

Cedric Meekins

Chorus/Music

cedricmeekins@ictransform.org

Iesha Cornelius 

Front Office Administrator

ieshacornelius@ictransform.org

TBD

One-on-One Tutor
tbd@ictransform.org

TBD

Testing & Curriculum Coordinator

tbd@ictransform.org

Brittany Glover

5th Grade Science

brittanyglover@ictransform.org

Candace Moser

5th Grade Math

candacemoser@ictransform.org

Emily Boehlert

1st Grade
emilyboehlert@ictransform.org

2nd

Seeker

Team

Jonathan Stovall

6th Grade Math
jonathanstovall@ictransform.org

Angela Williams

3rd Grade

angelawilliams@ictransform.org

TBD

Exceptional Children
@ictransform.org

Angee Owens

2nd Grade

angeeowens@ictransform.org

Pablo Mendieta

Spanish-Upper School
pablomendieta@ictransform.org

Tracy Hudson

Director of Admissions/Registrar

tracyhudson@ictransform.org

K

Discoverer

Team

Mario Torrence

8th Grade Math

mariotorrence@ictransform.org

COLLEGIATE LEADERS

Jamaal Young

K-8 Principal

jamaalyoung@ictransform.org

Dionte Forney

6th Grade ELA

dionteforney@ictransform.org

Jionne Johnson

1st Grade

jionnejohnson@ictransform.org

Marissa Guarno

4th Grade ELA

marissaguarno@ictransform.org

3rd

Explorer

Team

Mansour Mamsour

8th Grade Science
mansourmansour@ictransform.org

Andrea McKinney

Dean of Students

andreamckinney@ictransform.org

Garon Morman

7th Grade Math

garonmorman@ictransform.org

Aldreonna Johnson

4th Grade Science
aldreonnajohnson@ictransform.org

Jasmine Maree

Physical Education

jasminemaree@ictransform.org

Daniella Wartner

3rd Grade

daniellawartner@ictransform.org

Kartika Johnson

8th Grade ELA

kartikajohnson@ictransform.org

James Rucker

Facilities Manager

jamesrucker@ictransform.org

7th

Believer

Team

Alexis Jones

1st Grade

alexisjones@ictransform.org

I N V E S T

Lisa Oates

Spanish-Lower School
lisaoates@ictransform.org

Danah Telfaire

Head of School

danahtelfaire@ictransform.org

Alicia Hamp

EC Director

aliciahamp@ictransform.org

Jacqueline Hayes

Kindergarten

jacquelinehayes@ictransform.org

Yolanda McClary

Operations & HR/Payroll Manager
yolandamcclary@ictransform.org

1st

Navigator

Team

LaNelle Livingston

Exceptional Children

lanellelivingston@ictransform.org

Khadija Bull

Exceptional Children

khadijabull@ictransform.org

5th

Adventurer

Team

Shantae Korff

2nd Grade
shantaekorff@ictransform.org

Charlotte Hoskins

Kindergarten
charlottehoskins@ictransform.org

Yolanda Newland

4th Grade Math

yolandanewland@ictransform.org

C  O  L  L  E  G  I  A  T  E

Miranda Barker

S.T.E.M/Robotics

mirandabarker@ictransform.org

LaFouji Alexander

Band/Music

lafoujialexander@ictransform.org

Danell Cooper

2nd Grade

danellcooper@ictransform.org

Lhaika Fortuney

3rd Grade
lhaikafortuney@ictransform.org